Skríning krčka maternice môže pomôcť predísť rakovine krčka maternice alebo ju včas odhaliť. Neodkladajte návštevu skríningového vyšetrenia krčka maternice.

 

Ľudský papilomavírus - alebo HPV - je známou príčinou takmer všetkých prípadov rakoviny krčka maternice, čo z nej robí jednu z rakovín, ktorým sa dá v súčasnosti predchádzať.

 

Vďaka správnemu očkovaniu, skríningu krčka maternice a možnostiam liečby by na rakovinu krčka maternice nemusela v dnešnej dobe zomrieť už žiadna žena. Napriek tomu v krajinách, kde sa aj zaviedlo očkovanie proti HPV a skríningové opatrenia, sa u žien naďalej diagnostikuje toto ochorenie, ktorému sa dá predchádzať.

 

Niektoré ženy si totiž možno neuvedomujú dôležitosť pravidelných preventívnych prehliadok na rakovinu krčka maternice. U iných môže viesť k odkladaniu vyšetrení napríklad prílišná zaneprázdnenosť.

 

Ešte horšie je, že nie všetky ženy majú prístup k skríningu. Približne k 90 % úmrtí na rakovinu krčka maternice dochádza v krajinách, kde ženy nemajú prístup k potrebnej starostlivosti na ochranu svojho zdravia. V dôsledku toho každé dve minúty zomrie na rakovinu krčka maternice jedna žena1 - naša sestra, matka, dcéra, kolegyňa alebo kamarátka.

 

Dobrou správou je, že vďaka najnovším vedeckým poznatkom a technológiám možno ochorenie krčka maternice odhaliť a zastaviť. Cieľom je identifikovať rizikové ženy skôr, ako sa invazívna rakovina vôbec vyvinie. Šírme informácie o význame skríningu krčka maternice a o úlohe, ktorú HPV zohráva pri vzniku rakoviny krčka maternice.

 

Získajte čo najviac informácií o tomto ochorení, ktorému sa dá predísť, a objednajte sa na skríning krčka maternice čo najskôr. Toto sú chvíle, na ktorých záleží.

 

Objednajte sa na vyšetrenie ešte dnes.

Čo je rakovina krčka maternice? Prečo by sa o ňu mala žena zaujímať?

Rakovina krčka maternice je jedným z najčastejších nádorových ochorení u žien na celom svete. Začína sa v krčku maternice, ktorý sa nachádza v dolnej časti maternice. Je známe, že pretrvávajúca infekcia niektorými vysokorizikovými typmi vírusu HPV zvyšuje riziko ochorenia krčka maternice. Ak sa ochorenie krčka maternice ponechá bez kontroly, môže časom prejsť do rakoviny krčka maternice. Pokiaľ sa rakovina krčka maternice včas odhalí a účinne lieči, je to jedna z najúspešnejšie liečiteľných foriem rakoviny.2

Hovoriť s priateľmi a blízkymi o HPV a skríningu rakoviny krčka maternice môže byť - povedzme si úprimne - trochu nepríjemné. Tu je niekoľko podnetov na rozhovor - ako začínate rozhovor vy?

  • Naozaj mi na tebe záleží. Kedy si bola naposledy na preventívnej prehliadke u svojho gynekológa?

  • Vedela si, že existujú testy, ktoré dokážu zachytiť zmeny v tvojom tele skôr, ako sa z nich stane rakovina? Lekár ti povie, aké testy sú pre teba vhodné.

  • Čoskoro ma čaká vyšetrenie na rakovinu krčka maternice. Ty už máš termín?

  • Pravidelný skríning rakoviny je naozaj dôležitý. Môžem ti nejako pomôcť, aby si sa dala vyšetriť, napríklad nájsť informácie, dohodnúť termín, pomôcť s deťmi alebo ťa odviezť na kliniku?

Čo je HPV? Môže vírus naozaj viesť k rakovine?

Takmer všetky prípady rakoviny krčka maternice spôsobuje ľudský papilomavírus (HPV). Tento vírus sa prenáša pohlavným stykom a niekedy v živote infikuje väčšinu mužov a žien. Hoci nie u každého, kto má pozitívny test na vysokorizikovú infekciu HPV, sa vyvinie rakovina krčka maternice, ak vírus pretrváva a imunitný systém ženy si s ním neporadí, infekcia môže časom spôsobiť bunkové zmeny, ktoré môžu viesť k rakovine. Tento proces môže trvať mnoho rokov alebo dokonca desaťročie, preto je dôležitá dlhodobá starostlivosť o zdravie ženy.

 

Čo môžeš očakávať pri skríningu rakoviny krčka maternice?

V niektorých zdravotníckych zariadeniach sa na skríning rakoviny krčka maternice používa vizuálna kontrola (VIA) alebo Pap cytológia (niekedy označovaná ako sterový test). To, čo bolo pre generácie žien najlepšie, sa však zmenilo vďaka vývoju testov na molekulárnej báze, ktorými sa zisťuje prítomnosť vírusu priamo. O vedeckých poznatkoch o HPV a jeho úlohe v prevencii rakoviny krčka maternice sa v dnešnej dobe vie podstatne viac. Zatiaľ čo odber vzoriek je rovnaký pri skríningu HPV aj Pap skríningu, informácie, ktoré odhaľujú, sú odlišné a informujú o ďalších krokoch pri rozhodovaní o starostlivosti pacientky.

Mnohé krajiny prešli alebo prechádzajú na skríningové programy, v ktorých je HPV prvý, primárny test, aby sa lepšie identifikovalo, kto je ohrozený ochorením. Opýtajte sa Vášho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti na možnosti testovania HPV.

 

Žiadne obviňovanie, žiadna hanba

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo je HPV alebo dokonca diagnóza rakoviny krčka maternice vnímaná ako stigma? Je to dobrá otázka, pretože HPV je veľmi rozšírený a pri zdravej sexuálnej aktivite a partnerských vzťahoch pravdepodobne (nevedomky) dôjde k zdieľaniu vírusu. Väčšinou sa nevyskytujú žiadne príznaky ani problémy a môže sa prenášať štandardným pohlavným stykom alebo aj bez neho, napríklad intímnymi dotykmi, bez použitia kondómu, ale prenos nie je vylúčený ani s jeho použitím.

Nie je dôvod obviňovať alebo hanbiť sa za pozitívny test na HPV alebo za diagnózu rakoviny krčka maternice. Ak chcete pomôcť v boji proti mýtom okolo HPV, pomôže vám o tom otvorene hovoriť.

 

Čo ešte potrebujem vedieť?

 

Ak mi napríklad kvôli pandémii COVID-19 vypršala lehota na vyšetrenie, je stále opodstatnené a bezpečné dať sa vyšetriť?

Áno! Informujte sa však v zariadení, ktoré vám skríning ponúka, aby ste sa vopred uistili, čo sa vyžaduje, či majú zavedené bezpečnostné opatrenia. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti by vás mal vedieť informovať, či je bezpečné pokračovať v pravidelnom skríningu, a najlepšie je naplánovať si vyšetrenia čo najskôr. Nečakajte!

 

Referencie: 

1.Arbyn M, Weiderpass E, Bruni L, Sanjosé S de, Saraiya M, Ferlay J, a kol. Estimates of incidence and mortality of cervical cancer in 2018: a worldwide analysis. Lancet Global Heal. 2019;8(2):e191–203.

2. https://www.who.int/health-topics/cervical-cancer#tab=tab_1

3. www.who.int/health-topics/cervical-cancer


M-SK-00001249