Rakovina močového mechúra

jej typy a liečba
Rakovina močového mechúra je šiestou najčastejšie sa vyskytujúcou rakovinou u mužov a 17. najčastejšie sa vyskytujúcou rakovinou u žien¹.

Vyznačuje sa rastom abnormálnych buniek vo výstelke močového mechúra. V niektorých prípadoch sa rakovina šíri do okolitej svaloviny a orgánov, čo sa potom označuje ako metastatický karcinóm močového mechúra. Existujú tri základné typy rakoviny močového mechúra2:

  • Uroteliálny karcinóm – nazývaný aj karcinóm z prechodových buniek. Ide o  najčastejší typ rakoviny močového mechúra. Vzniká z buniek, ktoré tvoria vnútornú výstelku močového mechúra nazývanú aj prechodový epitel alebo urotel

  • Skvamocelulárny karcinóm - vychádza z tenkých, plochých buniek vnútornej epitelovej vrstvy močového mechúra

  • Adenokarcinóm - vychádza z hlienotvorných buniek vnútornej epitelovej vrstvy močového mechúra3

Rovnako ako pri mnohých ďalších typoch rakoviny, včasná diagnóza zvyšuje pacientovu šancu na prežitie. Len 5 % pacientov, ktorým bola diagnostikovaná rakovina močového mechúra v štádiu metastáz, prežije viac ako 5 rokov od stanovenia diagnózy. V čase stanovenia diagnózy je už približne 1 z 10 prípadov rakoviny močového mechúra rozšírený aj na ďalšie miesta po tele. Preto je potrebné zvyšovať povedomie o príznakoch tejto formy rakoviny, aby mohla byť čo najskôr stanovená diagnóza, pacient bol odoslaný k špecialistovi a mohla byť zahájená liečba4.

Medzi hlavné metódy liečby patrí chirurgický výkon, rádioterapia (ožarovanie) a chemoterapia. Možnosti liečby pokročilej rakoviny močového mechúra sú však obmedzené a miera prežitia tohto ochorenia zostáva nízka. Po 30 rokoch, kedy neboli v liečbe metastatického nádoru močového mechúra pozorované žiadne nové objavy, predstavuje potenciálnu novú možnosť liečby pre pacientov s týmto ochorením protinádorová imunoterapia, ktorá využíva prirodzené schopnosti organizmu bojovať s nádorovými bunkami 2, 5.

Referencie:

  1. Bray et al. Global cancer statistics 2018: GLOBOCAN estimates of incidence and mortality worldwide for 36 cancers in 185 countries. Ca Cancer J Clin. 2018;68:394-424.

  2. https://www.mojemedicina.cz/pruvodce-pacienta/diagnozy/zhoubne-nadory-mocoveho-mechyre.html

  3. https://www.mojemedicina.cz/pruvodce-pacienta/diagnozy/zhoubne-nadory-mocoveho-mechyre/prognoza-lecba.html

M-SK-00000683

Zistite viac zo sekcie onkológia

Prečítajte si viac
KontaktGlobálna stránkalinkedinfacebooktwitterinstagramyoutubePersonalizované zdravotníctvoFarmaceutické riešeniaTerapeutické oblastiKariéraPríbehyPrávne prehlásenieOchrana osobných údajovVšeobecné obchodné podmienkyKódex správania dodávateľov spoločnosti RocheHlásenie nežiaducich účinkov