Preeklampsia

Referencie:

  1. Verlohren S et al. (2010). Am J Obstet Gynecol 202 (161): e1-11,

  2. Preeclampsia Foundation - Signs & Symptoms. Available at: http://www.preeclampsia.org/health-information/sign-symptoms.

    Last accessed November 2014

Preeklampsiu dokáže odhaliť jednoduchý test krvi

Preeklampsia predstavuje závažnú komplikáciu v tehotenstve, ktorá postihuje nielen matku, ale aj nenarodené dieťa. Podľa štatistík sa vyskytuje v približne 1 z 20 tehotenstiev a spôsobuje každoročne viac ako 4 z každých 10 úmrtí matky na celom svete1.

Dochádza pri nej k nedostatočnému rozšíreniu ciev placenty, ktoré spôsobuje znížené zásobovanie plodu kyslíkom a krvou.

Ženy s preeklampsiou mávajú najčastejšie zvýšený krvný tlak a zvýšený obsah bielkovín v moči. Môžu sa však vyskytnúť aj prípady bez jednoznačnej prítomnosti týchto príznakov, a to najmä v skoršom štádiu1,2.

Navyše mnohé z ďalších príznakov preeklampsie sa zhodujú s bežnými sprievodnými javmi tehotenstva, ktoré budúce mamičky už poznajú (napríklad nevoľnosť, bolesť dolnej časti chrbta, nárast hmotnosti a opuch končatín) a aj z tohto dôvodu býva ťažko identifikovateľná.

Jednoduchý test krvi na preeklampsiu (Elecsys® sFlt-1/PlGF) od spoločnosti Roche dokáže preeklampsiu presne diagnostikovať a uistiť tak lekára aj budúcu mamičku.

Zistite viac zo sekcie ženské zdravie

Prečítajte si viac

please be aware that you are leaving this website.