Ľudský papilomavírus - alebo HPV - je známou príčinou takmer všetkých prípadov rakoviny krčka maternice, čo z nej robí jednu z rakovín, ktorým sa dá v súčasnosti predchádzať.
Vďaka správnemu očkovaniu, skríningu krčka maternice a možnostiam liečby by na rakovinu krčka maternice nemusela v dnešnej dobe zomrieť už žiadna žena. Napriek tomu v krajinách, kde sa aj zaviedlo očkovanie proti HPV a skríningové opatrenia, sa u žien naďalej diagnostikuje toto ochorenie, ktorému sa dá predchádzať.
Niektoré ženy si totiž možno neuvedomujú dôležitosť pravidelných preventívnych prehliadok na rakovinu krčka maternice. U iných môže viesť k odkladaniu vyšetrení napríklad prílišná zaneprázdnenosť.
Ešte horšie je, že nie všetky ženy majú prístup k skríningu. Približne k 90 % úmrtí na rakovinu krčka maternice dochádza v krajinách, kde ženy nemajú prístup k potrebnej starostlivosti na ochranu svojho zdravia. V dôsledku toho každé dve minúty zomrie na rakovinu krčka maternice jedna žena1 - naša sestra, matka, dcéra, kolegyňa alebo kamarátka.
Dobrou správou je, že vďaka najnovším vedeckým poznatkom a technológiám možno ochorenie krčka maternice odhaliť a zastaviť. Cieľom je identifikovať rizikové ženy skôr, ako sa invazívna rakovina vôbec vyvinie. Šírme informácie o význame skríningu krčka maternice a o úlohe, ktorú HPV zohráva pri vzniku rakoviny krčka maternice.
Získajte čo najviac informácií o tomto ochorení, ktorému sa dá predísť, a objednajte sa na skríning krčka maternice čo najskôr. Toto sú chvíle, na ktorých záleží.
Rakovina krčka maternice je jedným z najčastejších nádorových ochorení u žien na celom svete. Začína sa v krčku maternice, ktorý sa nachádza v dolnej časti maternice. Je známe, že pretrvávajúca infekcia niektorými vysokorizikovými typmi vírusu HPV zvyšuje riziko ochorenia krčka maternice. Ak sa ochorenie krčka maternice ponechá bez kontroly, môže časom prejsť do rakoviny krčka maternice. Pokiaľ sa rakovina krčka maternice včas odhalí a účinne lieči, je to jedna z najúspešnejšie liečiteľných foriem rakoviny.2
Hovoriť s priateľmi a blízkymi o HPV a skríningu rakoviny krčka maternice môže byť - povedzme si úprimne - trochu nepríjemné. Tu je niekoľko podnetov na rozhovor - ako začínate rozhovor vy?
Naozaj mi na tebe záleží. Kedy si bola naposledy na preventívnej prehliadke u svojho gynekológa?
Vedela si, že existujú testy, ktoré dokážu zachytiť zmeny v tvojom tele skôr, ako sa z nich stane rakovina? Lekár ti povie, aké testy sú pre teba vhodné.
Čoskoro ma čaká vyšetrenie na rakovinu krčka maternice. Ty už máš termín?
Pravidelný skríning rakoviny je naozaj dôležitý. Môžem ti nejako pomôcť, aby si sa dala vyšetriť, napríklad nájsť informácie, dohodnúť termín, pomôcť s deťmi alebo ťa odviezť na kliniku?
Takmer všetky prípady rakoviny krčka maternice spôsobuje ľudský papilomavírus (HPV). Tento vírus sa prenáša pohlavným stykom a niekedy v živote infikuje väčšinu mužov a žien. Hoci nie u každého, kto má pozitívny test na vysokorizikovú infekciu HPV, sa vyvinie rakovina krčka maternice, ak vírus pretrváva a imunitný systém ženy si s ním neporadí, infekcia môže časom spôsobiť bunkové zmeny, ktoré môžu viesť k rakovine. Tento proces môže trvať mnoho rokov alebo dokonca desaťročie, preto je dôležitá dlhodobá starostlivosť o zdravie ženy.
V niektorých zdravotníckych zariadeniach sa na skríning rakoviny krčka maternice používa vizuálna kontrola (VIA) alebo Pap cytológia (niekedy označovaná ako sterový test). To, čo bolo pre generácie žien najlepšie, sa však zmenilo vďaka vývoju testov na molekulárnej báze, ktorými sa zisťuje prítomnosť vírusu priamo. O vedeckých poznatkoch o HPV a jeho úlohe v prevencii rakoviny krčka maternice sa v dnešnej dobe vie podstatne viac. Zatiaľ čo odber vzoriek je rovnaký pri skríningu HPV aj Pap skríningu, informácie, ktoré odhaľujú, sú odlišné a informujú o ďalších krokoch pri rozhodovaní o starostlivosti pacientky.
Mnohé krajiny prešli alebo prechádzajú na skríningové programy, v ktorých je HPV prvý, primárny test, aby sa lepšie identifikovalo, kto je ohrozený ochorením. Opýtajte sa Vášho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti na možnosti testovania HPV.
Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo je HPV alebo dokonca diagnóza rakoviny krčka maternice vnímaná ako stigma? Je to dobrá otázka, pretože HPV je veľmi rozšírený a pri zdravej sexuálnej aktivite a partnerských vzťahoch pravdepodobne (nevedomky) dôjde k zdieľaniu vírusu. Väčšinou sa nevyskytujú žiadne príznaky ani problémy a môže sa prenášať štandardným pohlavným stykom alebo aj bez neho, napríklad intímnymi dotykmi, bez použitia kondómu, ale prenos nie je vylúčený ani s jeho použitím.
Nie je dôvod obviňovať alebo hanbiť sa za pozitívny test na HPV alebo za diagnózu rakoviny krčka maternice. Ak chcete pomôcť v boji proti mýtom okolo HPV, pomôže vám o tom otvorene hovoriť.
Ak mi napríklad kvôli pandémii COVID-19 vypršala lehota na vyšetrenie, je stále opodstatnené a bezpečné dať sa vyšetriť?
Áno! Informujte sa však v zariadení, ktoré vám skríning ponúka, aby ste sa vopred uistili, čo sa vyžaduje, či majú zavedené bezpečnostné opatrenia. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti by vás mal vedieť informovať, či je bezpečné pokračovať v pravidelnom skríningu, a najlepšie je naplánovať si vyšetrenia čo najskôr. Nečakajte!
Je v poriadku, ak máte obavy z lekárskych úkonov, možných nálezov, z toho, či si môžete dovoliť vyšetrenia alebo dokonca navštíviť lekára. Znalosť aktuálneho zdravotného stavu vám však môže uľahčiť starostlivosť o prípadné problémy a potenciálne vám môže predĺžiť alebo zachrániť život.
Každý vníma bolesť inak, takže je celkom možné, že vaša skúsenosť sa môže líšiť od ostatných. Dobrou správou je, že väčšina žien uvádza len mierne nepríjemné pocity počas odberu vzorky z krčka maternice na Pap test alebo HPV DNA test.
Hoci je prítomnosť HPV DNA zistená vo viac ako 99 % prípadov rakoviny krčka maternice, mnohé ženy majú pozitívny test na HPV a ochorenie krčka maternice sa u nich nevyvinie. Keďže však nevieme, u koho sa vírus z tela odstráni a u koho sa vyvinie invazívna rakovina, je dôležité ďalšie testovanie a sledovanie. Dva z najrizikovejších typov - HPV 16 a HPV 18 - predstavujú takmer 70 % všetkých prípadov rakoviny krčka maternice. Ak máte pozitívny test na jeden z nich, môžete byť požiadaná, aby ste sa bezodkladne dostavili na ďalšie sledovanie.
Ak sa nezistí žiadna vysokoriziková HPV infekcia, môžete si byť istá, že riziko vzniku predrakovinového ochorenia alebo rakoviny krčka maternice v nasledujúcich 3 až 5 rokoch je u vás veľmi nízke. Je pravdepodobné, že do ďalšieho odporúčaného kola skríningu nie je potrebné žiadne ďalšie sledovanie.
Áno, aj keď ste boli zaočkovaná proti HPV, mali by ste sa podrobiť vyšetreniu na rakovinu krčka maternice. Vakcína poskytuje ochranu pred najrizikovejšími typmi HPV, o ktorých je známe, že spôsobujú rakovinu, nechráni vás však pred všetkými typmi vírusu, ktoré môžu potenciálne spôsobiť rakovinu. Z tohto dôvodu je dôležité chodiť na pravidelné skríningové vyšetrenia na rakovinu krčka maternice, aby ste si zabezpečili včasné zachytenie prípadného ochorenia a znížili pravdepodobnosť, že v budúcnosti spôsobí rakovinu.
Usmernenia sa môžu v jednotlivých krajinách líšiť v závislosti od veku pacientky alebo možností testovania, prípadne od toho, či máte príznaky. Informujte sa u svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.
Áno, aj ženy v monogamných vzťahoch alebo s jedným dlhodobým partnerom by mali byť testované na HPV
Áno. Skríningové testy sa používajú na odhalenie rakoviny skôr, ako sa u osoby prejavia príznaky ochorenia alebo dôkazy o infekcii. Preto je dôležité pravidelne absolvovať skríningové vyšetrenia, aj keď sa cítite dobre.
M-SK-00001249
Referencie: