Diagnóza DME

Uvedené informácie slúžia len na informačné účely. Žiadny materiál na tejto stránke nie je určený ako náhrada za odbornú lekársku radu, diagnostiku alebo liečbu. V prípade akýchkoľvek otázok vždy vyhľadajte svojho lekára alebo iného kvalifikovaného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

AKO SA DIAGNOSTIKUJE DIABETICKÝ MAKULÁRNY EDÉM?

Definitívnu diagnózu diabetického makulárneho edému (DME) môže stanoviť len očný lekár (oftalmológ). Vyšetrenie oftalmológom sa začína rozhovorom o vašich minulých a súčasných zdravotných problémoch. Okrem iného sa oftalmológ zaujíma o to, či okrem cukrovky nemáte aj iné ochorenia, aké lieky užívate a či ste už zaznamenali nejaké zmeny vo videní. (1)

Potom nasleduje niekoľko vyšetrení: (1, 2)

  • posúdenie zrakovej ostrosti,

  • vyšetrenie prednej časti oka (spojovky, rohovky, dúhovky a očnej šošovky) pomocou štrbinovej lampy,

  • vyšetrenie očného pozadia: najprv sa zrenica rozšíri očnými kvapkami, aby mohol oftalmológ vyšetriť sietnicu a sklovec. V dôsledku rozšírených zreničiek môže byť po vyšetrení vaše videnie zhoršené, preto nesmiete niekoľko hodín šoférovať sami.

Ak je už prítomné poškodenie sietnice, odporúčajú sa ďalšie vyšetrenia: (1, 2)

  • meranie vnútroočného tlaku,

  • optická koherentná tomografia (OCT): pri tomto vyšetrení sa na sietnicu nasmeruje neškodné laserové svetlo. To umožňuje zobraziť jednotlivé vrstvy sietnice a lekár môže posúdiť, či sa v oblasti makuly nahromadil tkanivový mok (obrázky 1 a 2). OCT umožňuje veľmi presné zobrazenie najmenších štruktúr sietnice a môže sa použiť aj na monitorovanie úspešnosti liečby.

  • Fluoresceínová angiografia: do žily na ruke sa vstrekne farbivo, ktoré prechádza do ciev v zadnej časti oka. To umožňuje oftalmológovi lepšie posúdiť žily v oku a odhaliť prípadné poškodenie makuly, ktoré si vyžaduje liečbu.

AKO REAGUJÚ PACIENTI, KEĎ IM DIAGNOSTIKUJÚ DME?

Poruchy zraku spôsobujú neistotu a úzkosť. Ľudia s novou diagnózou DME sú pri rozhovore s lekárom často takí ustráchaní a emotívni, že nedokážu jasne premýšľať a formulovať svoje otázky. Tu je niekoľko myšlienok pacientov po ich diagnostikovaní:

Zdroje:

  1. Diabetes – Schäden an der Netzhaut: Vorbeugen und behandeln [Diabetes - Retinal damage: Prevention and treatment].

  2. Patientenleitlinie [Patient guideline], 2nd edition, 2016, version 2. Available online at: https://www.patienten-information.de/medien/patientenleitlinien/dm-netzhautkomplikationen-2aufl-vers2-pll-abgelaufen.pdf (retrieved on 1/24/2022)

  3. Hammes HP et al.: Diabetische Retinopathie und Makulopathie [Diabetic retinopathy and maculopathy]. Diabetologie [Diabetology] 2021; 16(Suppl 2): P.329-P.335. Available online at: https://www.ddg.info/fileadmin/user_upload/05_Behandlung/01_Leitlinien/
    Praxisempfehlungen/2021/dus_2021_S02_Praxisempfehlungen_
    Diabetische-Retinopathie_Lemmen.pdf (retrieved on 1/25/2022)

M-SK-00002090

KontaktGlobálna stránkalinkedinfacebooktwitterinstagramyoutubePersonalizované zdravotníctvoFarmaceutické riešeniaTerapeutické oblastiKariéraPríbehyPrávne prehlásenieOchrana osobných údajovVšeobecné obchodné podmienkyKódex správania dodávateľov spoločnosti RocheHlásenie nežiaducich účinkov